Robbanásmentes foszforos gyufa
Irinyi János
A robbanásmentes foszforos gyufa feltalálója Irinyi János (1817-1895). Találmányának a lényege, hogy az addig használt kálium-klorát helyett ólom-dioxidot alkalmazott, és mellőzte a kén használatát. Ezáltal a gyufaszál hantalanul és szagtalanul gyulladt meg.
A találmánya alkalmazására Pesten gyufagyárat alapított, 1839-ben.
Irinyi János nevéhez fűződik a magyar modern kémiai szaknyelv alapjának lefektetése.
Részt vett az 1848-49-es szabadságharcban. Kossuth az ágyúöntés és a puskaporgyártás felelősévé nevezte ki, és ő lett a nagyváradi lőporgyár vezetője.
A szabadságharc leverése után börtönbe került, majd szabadulása után a birtokán gazdálkodott. Később a debreceni István gőzmalom igazgatója lett.
(Forrás: Kincses Kalendárium 2017., 25. oldal)
Tudta-e, hogy ezek is magyar találmányok?
Acélrugó, Kocsi:
Az első acélrugózású járművet (kocsit) a XV. században a Nógrád megyei Kocs községben gyártottak. Innen származik a magyar kocsi elnevezés, ami más nyelvekbe is átkerült: a német kutsche, angolul coach, franciául és spanyolul coche.
Fehérnemű:
Az ing használatát a magyarok ismertették meg az európaiakkal
Gomb:
A gomb a magyarok megjelenéséig ismeretlen volt Európában. Ha egy honfoglalás kori sírban gombot találnak, a régész minden kétséget kizáróan tudja, hogy magyar sírról van szó.
A kovásszal kelesztett és dagasztott kenyér:
Szintén őseink példája nyomán terjedt el
A tarhonyát
bőrzacskóban vitte magával a hadba induló magyar katona. Az ugyanitt őrzött húsporral együtt felfőzte. Ez volt az egyik titka a magyar hadak gyors előretörésének és katonai sikereinek. A húspor egyébként a mai leves-porok elődje.
A szappan
állítólag szintén magyar találmány, és a magyar nyelvből került át a többi nyelvbe (soap, Seife, savon, jabon stb.).
A vörösrezet,
az Encyclopedia Brittanica 1961-es kiadása szerint, Magyarországon fedezték fel.
címkék:magyar találmányok