címke: Michelangelo
Szerkesztette: Tisza Anna
2.
II. Gyula síremlékét, az eredeti tervet jelentősen megváltoztatva és egyszerűsítve, Michelangelo végül a San Pietro in Vincoli templom szentélyében helyezte el, melynek főalakja Mózes szobra
A második Medici pápa, VII. Kelemen Lorenzo de Medici unokaöccse volt, aki megbízta Michelangelót, hogy apjának, Giulianónak,
és nagybátyjának a firenzei San Lorenzo-templomba síremléket készítsen.Ezek az 1520 és 1534 között készült síremlékek Michelangelo művészetének legjelentősebb művei közé tartoznak.
1547-ben megbízták a Szent Péter-bazilika munkálataival. A székesegyház kupolája, apszisa, de az egész székesegyház külső megjelenése Michelangelo műve.
Michelangelo még egyszer visszatért a Sixtus-kápolnába, hogy 1535 és 1541 között megfesse a csodálatos Utolsó ítéletet, a világ legnagyobb oltárképét, amelyet 1541 karácsonyán lepleztek le.
Hosszú öregsége alatt Mishelangelo mindenkit elveszített, egyedül maradt és haláláig dolgozott. Ekkor alkotta saját síremlékére szánt Piétát, melyen Arimathiai József alakjában önmagát mintázta meg. Végül nem fejezte be, összetörte, később helyreállították és a firenzei dómba került.
Halála után a hagyatékában találtak egy megkezdett szoborcsoportot, amelyet Rondanini Pietànak neveztek el.
Michelangelo sok verset írt szerelmeihez. Cavalierihez több mint 300 verset írt, és költői életművében kiemelt helyet foglal a Francesco Bracci síremlékére írt 48 epigramma. A Vittoria Colonnához fűződő barátság tíz éve alatt sok szonettet írt az asszonyhoz. Az asszony halála soha el nem tűnő űrt hagyott az életében.
Michelangelo 1564. február 18-án halt meg, és unokaöccse a következő éjszakák egyikén titokban Firenzébe vitette a holttestet, mert a rómaiak nem akarták elengedni. Ott ünnepélyes temetést rendeztek a San Lorenzóban, majd mauzóleumot emeltek számára a Santa Croce-templomban.
Michelangelo síremléke Firenzében, Giorgio Vasari alkotása