Tisza Anna:
Virágok a székely festett bútorokon
Körrózsa, szemrózsa
Jelenti a Napot és Férfit.
Óvó-védő szerepe van. Férfi, aki szemmel tartja, őrzi a rábízott családot, és annak otthonát. Napként idézi a fényerőket, de jelenti az Isten szemét, aki szintén szemmel tartja nyáját és óvja-védi a káros behatásoktól.
Általában a fehér alapot piros kör szegélyezi, a fehér alap közepén egy piros pont, melynek nagysága kb. a szegélyező piros kör vastagsága. (1. sz. ábra)
De vannak egyszínű körrózsák is, melynek közepén van egy pont, és a széléből vonalkák indulnak a közepe felé, egyértelműsítve, hogy egy szemről van szó. (2. sz-ú ábra)
Vannak gyöngyös szélű változatai, melyeket ha sötétzöldre festenek, és fehérrel körbepontoznak: sötét napnak, vagy fekete napnak hívják. (3. sz-ú ábra)
A homródalmásiak Pulutónak hívják, és így a rossz erőket képviselik. Itt meg kell jegyezni, hogy természetesen ezeknek a Pulutónak nevezett körrózsáknak vagy szemrózsáknak is védő-óvó szerepük van, és nem is nevezném őket rossz erőknek, inkább úgy lehetne fogalmazni, hogy nagyon erős, rossz befolyást hivatottak semlegesíteni.
A világos, fehér, okker gyöngyös szélű rózsák szintén a Napot és a férfit jelölik, a Nap erőket, a termékenységet hivatottak előidézni. (4. sz-ú ábra)
Sokszor indák fogják körbe őket, és úgy néznek ki, mint valamilyen őrzőállatok. Nagy valószínűséggel valóban, még a honfoglalás korából fennmaradt állatősök, állatistenek őrző-teremtő mágikus tevékenységét megjelenítő képekről, díszekről, használati tárgyakról hagyományozódtak át. (5 számú ábra)
(Cikkünk elkészítéséhez segítségül hívtuk Kocsi Márta - Csomor Lajos Festett Bútorok a Székelyföldön című könyvet.)